تبلیغات
♣♣♣ سوادآموزان گرامی:خداراشکرمی کنیم که شماباخواندن ونوشتن و روخوانی قرآن کریم آشناشدید.ازحضورشمادربرنامه ی سوادآموزی تشکّرمی کنیم وامیدواریم که این حضور ادامه داشته باشد وسوادآموزی را ادامه دهیم تابه طورکامل بتوانیم بخوانیم،بنویسیم وقرآن رابه عنوان یک مسلمان روان بخوانیم ♣♣♣ گسترش فرهنگ سوادآموزی - بیسوادانی که تادوسال آینده... :

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان نهضت سواد آموزی ، باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی 5 نفر از مدیرانی را که فعالیت های خوبی در  زمینه جذب و آموزش بی سوادان داشتند  مورد تشویق قرار داد .

باقرزاده  معاون وزیر و رئیس سازمان،  در سالن جلسات  اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران حضور یافت و ضمن تشکر و قدردانی از تلاش مدیران آموزش و پرورش در زمینه سواد آموزی به بیان ویژگی های برجسته پیام امام راحل (ره) درباره  سواد آموزی پرداخت و گفت : من چندین  بار این پیام تاریخی را مطالعه نمودم و هر بار به یک نکته جدید از این پیام تاریخی رسیده ام ، امام راحل در این پیام  مساله آموزش را مقدم بر بهداشت و مسکن  دانسته اند،  با دقت بیشتر در محتوای پیام متوجه  عمق مفاهیم موجود در آن می شویم. بی شک این جمله می تواند تفسیر بخشی از آیه 24 سوره مبارکه انفال ((من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا)) باشد.

وی ضمن بر شمردن ویژگی های برجسته  این پیام گفت :  امام راحل (ره) در فراز های این پیام، به چند موضوع مهم و اساسی اشاره نموده اند که مردمی بودن سواد آموزی ، آموزش برای همگان ، پرهیز از کاغذ بازی و بروکراسی پیچیده و خسته کننده اداری  این جمله است .  امام فرمودند: "ایران را سراسر  مدرسه کنیم" این جمله یعنی  مردم  ایران باید  همیشه در حال یادگیری باشند .

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه برخی از شاخص های توسعه انسانی مورد وفاق  جهانی مانند رفاه ،سلامت و آموزش را بر شمرد و بیان کرد : میانگین سال های تحصیل در کشور3/7 سال است  و جایگاه  جمهوری اسلامی ایران  در شاخص آموزش، رتبه 111  است و که برای کشور ما جایگاه مناسبی  به نظر نمی رسد.

وی با اشاره به اثرات  بالا بودن سواد در جامعه پرداخت وضمن اشاره به آمار های موجود در باره بیمار های صعب العلاجی  مانند سرطان در جامعه بیان کرد:  تحقیقات نشان می دهد  فقط 5 درصد عامل ایجاد سرطان ارثی است و 95 درصد مربوط به نحوه زندگی و شیوه تغذیه افراد است و تا زمانی که فرد مهارت  خواندن و نوشتن و کسب آگاهی را نداشته باشد  نمی تواند  از عوامل بروز این بیماری ها جلوگیری نماید .

رییس سازمان  نهضت سواد آموزی به رابطه مستقیم سطح سواد والدین و  پیشرفت تحصیلی  کودکان نیز اشاره کرد  و گفت :بررسی های انجام شده این واقعیت را تایید می کنند. کودکانی که در خانواده هایی با سطح سواد بالا زندگی می کنند از مهارت بیشتری در بیان عقاید خود برخوردارند  و  در آزمون های تیمز و پرلز موفق تر هستند .

وی تاکید کرد : با توجه به  شرایط کنونی جامعه لازم است  تغییرات مهمی در سیستم جمع آوری  اطلاعات  و شمارش افراد بی سواد به وجود آید و همچنین در سواد آموزی به سوی توانمند سازی مخاطبان حرکت شود .

باقرزاده  به اقدامات اخیر سازمان در ارایه پیشنهاد قوانین "الزام و تشویق"  اشاره کرد و بیان نمود : سازمان اخیرا یک بسته پیشنهادی  را به هیات محترم دولت  ارایه کرده است که در صورت  تصویب آن افرادی که تا دو سال داوطلبانه با سواد شوند از طرف دولت مورد تشویق قرار خواهند گرفت و در صورت عدم مراجعه با  محدودیت هایی در زمینه تمدید یا صدور گواهینامه ،پروانه کسب و .....  مواجه خواهند شد  .

در پایان این برنامه  باقرزاده  ضمن تقدیر از 5 نفر  ازمدیران آموزش و پروش شهر تهران که فعالیت خوبی در زمینه شناسایی ،جذب و آموزش افراد بی سواد داشته اند  از  مدیران مناطق در خواست کرد: از فرصت باقیمانده برای سوادآموزی استفاده کرده و ارزشیابی پایانی را در سواد آموزی جدی بگیرند .تاریخ : 1393/11/13 | 05:27 ب.ظ | نویسنده : حسن رضا ترابی | نظرات

امام خمینی


گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی