تبلیغات
♣♣♣ سوادآموزان گرامی:خداراشکرمی کنیم که شماباخواندن ونوشتن و روخوانی قرآن کریم آشناشدید.ازحضورشمادربرنامه ی سوادآموزی تشکّرمی کنیم وامیدواریم که این حضور ادامه داشته باشد وسوادآموزی را ادامه دهیم تابه طورکامل بتوانیم بخوانیم،بنویسیم وقرآن رابه عنوان یک مسلمان روان بخوانیم ♣♣♣ گسترش فرهنگ سوادآموزی - رجعت به بیسوادی درتهران:

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهرانآیت جعفری در گفت گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درخصوص وضعیت بیسوادی شهروندان تهرانی اظهار داشت: سال‌‌های ابتدایی پیروی انقلاب اسلامی 75.7 درصد جمعیت شهر تهران باسواد بودند و در سرشماری سال 90 حدود 94.6 درصد جمعیت تهران باسواد اعلام شدند یعنی حدود 4 درصد جمعیت بیسواد در تهران وجود دارد .

وی افزود : دو برابر جمعیت بیسواد، افراد کم سواد در تهران داریم. طبق سرشماری سال 90، 116 هزار نفر از جمعیت شهر تهران بیسواد هستند که دو برابر این تعداد نیز کم سواد داریم و در‌مجموع 500 هزار نفر از جمعیت شهر تهران را افراد کم سواد و بیسواد تشکیل می‌دهند .درگروه49-10سال

** رجعت به بیسوادی به دلیل نبود محتوای ساده برای افراد کم‌سواد

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد:‌ برای تداوم آموزش افراد بیسوادی که با‌سواد شده‌اند، برنامه شفافی وجود ندارد و به جز آموزش‌های مداومی که طی 5 تا 6 ماه توسط نهضت سوادآموزی به این افراد ارائه می‌شود دیگر محتوا و آموزش دیگری در اختیارشان نیست. امروز یکی از مشکلات جدی ما رجعت افراد کم سواد به بیسوادی است چرا که در عرصه مطبوعات کشور محتوا به زبان ساده در اختیار آنها قرار ندارد .

جعفری با اشاره به اینکه اگر در سطح کشور نشریه ویژه کم سوادان داشته باشیم به حل بسیاری از مشکلات کمک می‌کند، گفت: در سال‌های گذشته به صورت ماهانه یک نشریه را به تیراژ 4 تا 5 هزار نسخه منتشر می‌‌شد،‌البته تیراژ آن بسیار کم بود اما بعد از ادغام سازمان نهضت سوادآموزی با وزارت آموزش و پرورش انتشار نشریه پیش بینی نشده است .

وی بیان کرد:‌سازمان نهضت سوادآموزی درصدد تولید نشریه برای افراد کم سواد است اما نیاز به افراد متخصص و نویسنده داریم درحقیقت در حوزه تولید محتوا به زبان ساده برای افراد کم سواد با فقر نیروی انسانی مواجه هستیم. هم‌اکنون حدود یک سوم جمعیت کشور کم سواد و بیسواد هستند آیا امروز در عرصه مطبوعات کشور این نیاز احساس نمی‌شود که به یک نشریه برای مخاطبان کم سواد و بیسواد نیاز داریم؟ نبود چنین نشریه‌ای منجر به خروج این افراد از مجموعه باسوادان و رجعت به بیسوادی می‌شود .

** ریشه کنی بیسوادی تا پایان سال 94 محقق نمی‌شود

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت : طبق قانون برنامه پنجم توسعه تا پایان سال 94 سواد‌آموزی باید کار خود را به پایان برساند. هم‌اکنون در شهر تهران از برنامه عملیاتی سوادآموزی که برای برنامه پنجم تدوین کرده‌ایم تا پایان سال 93 تنها 30 درصد از برنامه پوشش می‌یابد و 70 درصد از برنامه‌محقق نمی‌شود .

جعفری گفت:‌ چند الزام ما را مجاب کرده تا به سرعت در مسیر سوادآموزی حرکت کنیم.  نخستین الزام فرمایشات مقام معظم رهبری است که فرموده‌اند تا پایان برنامه پنجم توسعه بیسوادی در گروه سنی10تا 49 سال باید ریشه کن شود، الزام دیگر مصوبه 595 شورای عالی انقلاب فرهنگی است که سه پیام روشن دارد، نخست آنکه انسداد ورودی بیسوادی ماموریت جدی و نخست وزارت آموزش و پرورش است، پیام دوم نیز تاکید دارد که دستگاه‌های دولتی مکلفند بخشی از ظرفیت خود را جهت سرعت بخشی به امر سوادآموزی به خدمت بگیرند، پیام سوم مصوبه نیز این است که برای جذب و ایجاد انگیزه برای حضور بیسوادان در کلاس‌های سوادآموزی، بسته‌های تشویقی از سوی دولت طراحی و در اختیار قرار بگیرد .

** بسته‌های تشویقی برای ایجاد رغبت به سوادآموزی در دسترس نیست

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بسته‌های تشویقی که در افراد بیسواد برای شرکت در کلاس‌های سوادآموزی ایجاد انگیزه و رغبت کند، وجود ندارد، ادامه داد:‌ از سوی دیگر هیچ الزامی نیز وجود ندارد که این افراد در کلاس‌های سوادآموزی حضور یابند. انسداد ورودی مبادی بیسوادی امسال توسط وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد و بر این اساس اگر دانش‌آموزی سال گذشته به مدرسه آمده بود اما امسال به مدرسه نیامد، آموزش و پرورش مکلف است، دلایل نیامدن این دانش‌آموز به مدرسه را بررسی کرده و وی را به مدرسه بازگرداند .

** قانونی که خانواده‌‌ها را به فرستادن فرزندانشان به مدرسه ملزم کند،‌نداریم

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد:‌ آموزش و پرورش موظف است تا فضای آموزشی و معلم را فراهم کند که هم‌اکنون این موارد تامین است اما اگر دانش آموزی به مدرسه نیامد، آموزش و پرورش چه الزام و اجباری می‌تواند داشته باشد؟ باید توجه داشت که با ابلاغ یک دستورالعمل از سوی وزارت آموزش و پرورش انسداد مبادی بیسوادی محقق نمی‌شود، مگر اینکه همراهی مردم و قوای مقننه و قضاییه را داشته باشیم و برای این موضوع تدبیری اندیشیده و قانونی تصویب شود تا خانواده‌‌ها ملزم به ثبت‌نام فرزندانشان در مدرسه باشند .

جعفری افزود:‌هم‌اکنون قانونی وجود دارد،‌برای افرادی که مانع از ادامه تحصیل فرزندانشان می‌شوند، 3 ماه حبس را پیش بینی کرده است اما این قانون مربوط به گذشته‌های دور بوده و اجرا نیز نشده  و نمی‌شود. شرایط امروز ایجاب می‌کند که برای تحقق انسداد مبادی بیسوادی قوانین الزام‌آور و محدودیت‌هایی ایجاد شود. اگر این محدودیت‌ها اعمال نشود قطعا شاهد تعداد کودکان بازمانده از تحصیل بیشتری خواهیم بود .

وی ادامه داد: طبق مصوبه 595 شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تمام ظرفیت دستگاه‌ها باید در اختیار امر سوادآموزی قرار بگیرد اما هم‌اکنون این ظرفیت‌ها در اختیار نیست. امروز سوادآموزی بعد از گذشت سه سال از ادغام در آموزش و پرورش و بعد از 8 سال از تصویب قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنان در انتظار حمایت نهادهای دولتی است اما در تهران تنها حمایت شهرداری و شركت گاز استان تهران را داریم .

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: شهرداری تهران براساس مصوبه 359 شورای شهر ملزم به ارائه خدمات مادی و معنوی برای شتاب بخشی به جریان سواد‌آموزی است و هم‌اکنون شهردار تهران در جهت تقدیر، تشویق و ایجاد انگیزه برای حضور سوادآموزان از ماحمایت مادی می‌کند. از سوی دیگر دستگاه‌هایی به عنوان عضو در شورای پشتیبانی سوادآموزی شهر تهران وظایف مشخصی دارند که این نهادها عبارتند از جهاد کشاورزی، کمیته امداد، بهزیستی،‌بسیج سازندگی و صدا و سیما .

** اطلاعات اسمی افراد بیسواد را نداریم

جعفری درخصوص چالش‌های پیش روی سوادآموزی در شهر تهران گفت: مهمترین مشکل در شهر تهران، عدم شناسایی اسمی افراد بیسواد است یعنی به اطلاعات اسمی افراد بیسواد دسترسی نداشته و نمی‌دانیم مخاطبانمان چه کسانی هستند. عدم انگیزه کافی برای حضور افرادبیسواد در کلاس‌های سوادآموزی مشکل دوم است، بی توجهی مسئولان فرهنگی استان و عدم حساسیت آنها به موضوع سوادآموزی نیز مشکل دیگر است، باید پذیرفت که امروز موضوع سواد یکی از مولفه‌‌های موثر درتوسعه کشور است و هر نهادی باید سهم خود را در این زمینه ایفا کند اما امروز حدود 22 تفاهم نامه با نهادها و سازمان‌های مختلف داریم که صرفا در حد یک تفاهم نامه امضا شده و به مرحله اجرا نرسیده است

وی ادامه داد: عدم وجود محتوا به زبان ساده برای افراد کم سواد نیز از سایر مشکلات است. از سوی دیگر فضای ادامه تحصیل برای این افراد فراهم نشده است یعنی افراد تا پایه پنجم ابتدایی درس خوانده‌ و مدرک را گرفته‌اند اما برای ادامه تحصیل در مقطع راهنمایی باید به کجا مراجعه کنند؟ در کل تهران 22 مدرسه به صورت شبانه‌روزی،‌آموزش بزگسالان را برعهده دارند اما باید توجه داشت برای یک خانم که محل سکونتش در منطقه 18 است امکان رفت‌وآمد به سایر مناطق وجود نداردتاریخ : 1393/10/14 | 02:25 ب.ظ | نویسنده : حسن رضا ترابی | نظرات

امام خمینی


گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی