تبلیغات
♣♣♣ سوادآموزان گرامی:خداراشکرمی کنیم که شماباخواندن ونوشتن و روخوانی قرآن کریم آشناشدید.ازحضورشمادربرنامه ی سوادآموزی تشکّرمی کنیم وامیدواریم که این حضور ادامه داشته باشد وسوادآموزی را ادامه دهیم تابه طورکامل بتوانیم بخوانیم،بنویسیم وقرآن رابه عنوان یک مسلمان روان بخوانیم ♣♣♣ گسترش فرهنگ سوادآموزی - نهضت سوادآموزی وبسیج رسانه:

 دین ما در قرآن، بیشترین سفارش را در خصوص بحث سوادآموزی داشته است، تا آنجا که در زمان صدر اسلام بهای آزادی اسیران آموزش سواد به بی سوادها بوده است.

حضرت امام خمینی(ره) نیز در دو موقعیت لفظ بسیج همگانی را آورده اند، یکی در زمان جنگ و دیگری نهضت سوادآموزی بوده است. بسیج همگانی یعنی کل جامعه باید خواهان این مطلب باشند که فردی را راغب به سوادآموزی کنند و یا بی سوادی را طرد کنند.

حلقه مفقوده نهضت سوادآموزی همراهی رسانه است. اصحاب رسانه، صدا و سیما و رادیو باید در مسیر محقق شدن اهداف نهضت سوادآموزی همکاری لازم را داشته باشند.اطلاع رسانی طرح ها و برنامه هایی که برای سوادآموزی در نظر گرفته شده است، به واسطه همت و تلاش رسانه محقق می شود.

  مساجد استان با محوریت کانون ها نقش بسزایی در ترویج سوادآموزی و ترغیب افراد به آموزش دارند، هم اکنون با اجرای تفاهم نامه میان دبیرخانه کانون های مساجد و نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش استان این امکان فراهم است، تا بدون هیچ محدودیت مکانی و زمانی افراد مقطع سنی 10 الی 49 سال باسواد باشند.

در هر کجای دنیا برای آموختن سواد افراد بایستی هزینه پرداخت کنند، در حالی که با همت نهضت سوادآموزی هر کس در هر نقطه مکانی و با هرفردی که بخواهد می تواند رایگان باسواد شود.

 گاهی در جامعه ما افراد بی سواد بیشتر مورد توجه قرارمی گیرند و امتیازهای مثبتی از جمله تسهیلات ویژه بانکی، دریافت گواهینامه با سهولت بیشتر و بهتر برای آنها امکان پذیر است.

گاهی برخی از این مسوولان و متولیان، به نیت دلسوزی، این تسهیلات را به بی سوادان می دهند و به این ترتیب حاشیه امنی برای آنان ایجاد می شود. 

 باسواد کردن هر بی سواد معادل سوم ابتدایی حدود هشت میلیون ریال مستقیم و غیر مستقیم برای دولت هزینه دارد و با سواد کردن تعداد بی سوادان کشور در گرو تامین منابع هنگفت مالی این بخش توسط دولت است.

 در بحث باسواد کردن افراد در کشور مساله ما تنها کمبود منابع مالی نیست بلکه مشکلات جدی تری از جمله نبود تقاضا از سوی جامعه بی سواد است و معتقدیم این فرهنگ باید تغییر کند که دراین زمینه طرحی به دولت ارائه شده که در طول سه سال برنامه برای با سواد کردن افراد، مشوق هایی از جمله حقوق اجتماعی مناسب در نظر گرفته شود.

 در شرایط کنونی برای جذب بیشتر افراد برای با سواد شدن، کوتاه ترین مسیر و کمترین بروکراسی برای باسواد شدن افراد در نظر گرفته شده است. 

 عمده ترین دلایل بی سوادی دربعضی استان ها، فقر فرهنگی، عدم احساس نیاز به دانش برای زندگی در زنان و دختران و مرزی بودن این مناطق است.

این سازمان برای باسواد کردن سایر اقشار جامعه تفاهم نامه هایی را با دستگاه های مختلف از جمله اداره کل زندان ها، نیروهای مسلح، بسیج، کانون های فرهنگی مساجد منعقد کرده است.

دسترسی افراد برای امکان تحصیل و آموزش در کشور فراهم است و تعداد کودکانی که بی سواد هستند و بنا به دلایلی خارج از آموزش و پرورش از جمله مسایل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی از تحصیل باز می مانند ، تلاش می کنیم تا شرایط تحصیل و آموزش به این کودکان در قالب طرح کودکان بازمانده در کشور از تحصیل فراهم شود.

 بسیج رسانه ، رسانه اسلامی است و رسالت آن  تربیت نسل اسلامی و انقلابی است. رسانه ها در جریان بیداری اسلامی وظیفه دارند تا زیبایی های کلام نورانی ائمه معصوم(ع) و نیز سیره و سنت ایشان را به جهانیان عرضه کنند.

مردم تشنه حقایق ناب اسلام هستند و به یقین اگر از سیره و سنت حق آگاهی یابندو آشنا شوند، چیرگی رسانه از آن رسانه بسیجی ما خواهد بود.

  ما با اتکا به منطق قوی اسلام می توانیم جریان رسانه نرم را به چالش بکشیم البته در این راستا باید افق و چشم انداز بسیج رسانه ای ترسیم و برنامه ریزی شود و همچنین باید تیمی پژوهشی نقشه راه را ترسیم کنند.

 از بسیج رسانه انتظار می رود با جذب و به کارگیری نیروهای خلاق و خوش ذوق و نیز آموزش آنان برای تنویر افکار در فضای مجازی گام برداشته و مدد بگیرد.

 از خبرنگاران و اصحاب رسانه دعوت می شود تا با عضویت در بسیج رسانه به انسجام و هماهنگی و تقویت بیشتر آن کمک کنند.

امروز رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی، جایگاه ویژه ای در جامعه دارند و به عنوان تاثیرگذار ترین عامل در افکار عمومی فعالیت می کنند.تاریخ : 1393/08/26 | 09:19 ق.ظ | نویسنده : حسن رضا ترابی | نظرات

امام خمینی


گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی

گسترش فرهنگ سوادآموزی